Njega kože tijekom i nakon liječenja raka dojke – savjeti iz Poliklinike Estera

6. studenoga 2024.

Rak dojke jedno je od najčešćih onkoloških oboljenja kod žena, a liječenje raka dojke često uključuje zahtjevne terapije poput ciljane terapije (tzv. “pametnih lijekova”), kemoterapije i zračenja. Ove terapije mogu imati značajan utjecaj na stanje kože, što često zahtijeva posebnu pažnju i njegu kako bi se ublažile njihove nuspojave. U Poliklinici Estera, posvećeni smo pružanju sveobuhvatne podrške našim pacijenticama, uključujući personaliziranu njegu kože tijekom i nakon liječenja raka dojke.
Naše dermatološke usluge uključuju individualizirane konzultacije, gdje se procjenjuje stanje kože i preporučuju proizvodi prilagođeni specifičnim potrebama pacijentica.

Njega kože tijekom i nakon liječenja raka dojke

Utjecaj kemoterapije i onkološkog liječenja na kožu
Terapije za liječenje često izazivaju promjene na koži koje se mogu manifestirati kao suhoća, promjena boje, osjetljivost i ljuštenje. Kemoterapija remeti proces diobe i reprodukcije stanica, pri čemu ne utječe samo na stanice raka, već i na zdrave stanice, osobito one koje se brzo dijele. Koža često postaje osjetljivija i sklonija oštećenjima; tanja je, krhkija i sklona iritacijama. Posebno su ugrožena područja poput lica, ruku, ali i dijelovi tijela izloženi zračenju. Ovi simptomi ne samo da mogu biti neugodni, već mogu i dodatno smanjiti kvalitetu života pacijentica koje već prolaze kroz teške fizičke i emocionalne izazove.

Mnogi kemoterapeutici imaju druge nuspojave kao što su pojava akni ili promjene u pigmentaciji kože. S obzirom na to da je uslijed kemoterapije imunitet oslabljen, češća su i gljivična i bakterijska oboljenja kože i noktiju.

Radioterapija (terapija zračenjem) često može uzrokovati oštećenja kože koje se naziva radiodermatitis. Promjene na koži se mogu javiti odmah, za vrijeme liječenja, ali i kasnije, mjesecima i godinama nakon terapije. Simptomi se razlikuju, od blagog crvenila pa sve do opeklina s erozijama. Radioterapija, pogotovo u kombinaciji s kemoterapijom čini kožu krhkom i osjetljivom te takva koža zahtjeva kontinuirani nadzor i njegu.


Što ne koristiti prilikom i nakon kemoterapije i onkološkog liječenja?
Prilikom njege kože tijekom i nakon onkološkog liječenja, ključno je koristiti proizvode koji su nježni i bez iritirajućih sastojaka. Kreme i serumi s blagim formulama bez parfema, alkohola, konzervansa, agresivnih sapuna, pudera i eksofijanata često su najbolji izbor za kožu koja je već oslabljena i osjetljiva.

Prestanite koristite pilinge i proizvode koji sadrže AHA i BHA kiseline, uključujući pilinge za čišćenje i mehaničke pilinge. Retinol se ne preporučuje ili ga je potrebno koristiti s oprezom, uz savjet dermatologa, jer može dodatno isušiti kožu.

Promjene na koži nakon liječenja

Savjeti za svakodnevnu njegu kod kuće?
Njega kože kod kuće također je ključna za održavanje zdravlja kože tijekom i nakon liječenja. Evo nekoliko savjeta kako biste što bolje zaštitili svoju kožu:

  1. Izbjegavajte vruće tuševe i vruće kupke: visoke temperature vode mogu dodatno isušiti kožu. Radije se tuširajte i perite ruke mlakom vodom od oko 36-37 °C. Koristite sindete i ulja za tuširanje.
  2. Hidratacija iznutra i izvana: svrbež može dovesti do upala i potencijalnih infekcija pa je ključno držati kožu hidratiziranom. Redovito koristite blage hidratantne proizvode i pijte dovoljno tekućine kako biste održali ravnotežu vlage u koži.
  3. Odaberite odjeću od prirodnih materijala: pamuk i svila su nježniji prema osjetljivoj koži i smanjuju rizik od iritacija.
  4. Zaštita od UV zračenja: pacijentice bi trebale koristiti visok SPF na licu i drugim izloženim dijelovima tijela jer je koža osjetljivija na sunce i podložnija hiperpigmentaciji. Također, nošenje šešira širokog oboda i zaštitne odjeće može dodatno pomoći u smanjenju izlaganja UV zrakama. Kemoterapija i radioterapija mogu uzrokovati crvenilo, iritaciju i promjenu u pigmentaciji. Zato je redovita primjena kreme sa zaštitnim faktorom ključna za zaštitu osjetljive kože.

Što koristiti prilikom i nakon kemoterapije i onkološkog liječenja
Birajte blage, jednostavne hidratantne kreme i emolijense koji će pomoći u održavanju kožne barijere. Upravo radi suhoće kože treba umjesto klasičnih sapuna, koristiti sindete koji imaju nižu pH vrijednost, bližu prirodnoj PH vrijednosti kože, što ih čini nježnijima.

dr. Maja Kolić, specijalist dermatologije i venerologije u poliklinici Estera
dr. Maja Kolić, specijalistica dermatologije i venerologije

Sastojci koji su korisni za suhu, osjetljivu kože koja su prošle terapiju protiv raka dojke?

Shea maslac ima hidratantni učinak i omekšava kožu pod stresom, čineći je podatnijom

Termalna voda bogata je vrijednim elementima u tragovima i mineralima. Smanjuje znakove iritacije kože poput crvenila i svrbeža te jača zaštitnu barijeru kože.

Niacinamid umiruje kožu sklonu svrbežu, potiče stvaranje prirodnih lipida u koži, podržava funkciju kožne barijere i sprječava gubitak vlage.

Aqua Posae Filiformis je patentirani, prebiotički sastojak. Ima antioksidativna svojstva, jača zaštitnu barijeru kože i smanjuje znakove svrbeža te vrlo suhe kože.

Pantenol umiruje osjetljivu kožu, veže vlagu, podržava zaštitnu barijeru kože i potiče sposobnost kože da se regenerira.

Zaštita i njega noktiju nakon zračenja
Tijekom terapije raka ne mijenja se samo koža, već i nokti mogu biti podložni promjenama. Često se javljaju bijele ili drugačije obojene promjene, kao i stvaranje brazdi i utora na nokatnoj ploči. Osim toga, nokti postaju osjetljiviji i skloniji lomljenju. Kako biste zaštitili svoje nokte, važno je pripremiti ih za terapiju i pružiti im aktivnu njegu tijekom liječenja.
Preporučuje se držati nokte kratkima i izbjegavati korištenje plastičnih ili gel noktiju. Učvršćujući i zaštitni lak za nokte može pomoći u povećanju otpornosti noktiju tijekom terapije. Korištenje prozirnog laka omogućuje lakše praćenje novih promjena koje se mogu pojaviti.

Njega kože nakon liječenja raka dojke

Najbolji proizvodi za osjetljivu kožu nakon zračenja
CICAPLAST Baume B5 umirujući balzam za njegu rana štiti i smiruje suhu, opterećenu kožu tijela, lica i usana. Panthenol, madecassoside i antibakterijski sastojci doprinose regeneraciji zaštitne barijere kože i intenzivno njeguju.

TOLERIANE Sensitive krema posebno je namijenjena za vrlo osjetljivu i suhu do vrlo suhu kožu. Ova hidratantna krema za lice smiruje znakove iritacije i djeluje protiv crvenila. Formula s laganom teksturom intenzivno vlaži kožu i podržava zaštitnu barijeru.

HELIOCARE AK je proizvod razvijen za zaštitu kože od štetnog UV zračenja i smanjenje rizika od oštećenja kože povezanih s izlaganjem suncu, posebno koristan za osobe s osjetljivom kožom.

TOLERIANE lak za nokte s intenzivnim bojama i dugotrajnim sjajem jača i njeguje nokte. U isto vrijeme, ugrađeni Mexoryl XL filtar štiti nokte od UV zračenja i sprječava žutilo.

A-DERMA EXOMEGA je linija proizvoda namijenjena njezi suhe, osjetljive i atopične kože. Ovi proizvodi razvijeni su s posebnim naglaskom na pružanje intenzivne hidratacije i smanjenje iritacije kože.

BIO Q gel za tuširanje je blagi i hidratantni gel formuliran s prirodnim ekstraktima koji nježno čisti kožu, istovremeno čuvajući njenu prirodnu ravnotežu. Njegova beziritantna formula ne sadrži parabene, sulfate, boje ni mirise, što ga čini idealnim za osjetljivu kožu.

Želite li saznati više i njezi kože tijekom liječenja raka dojke, posjetite nas u Poliklinici Estera
Ističemo važnost posjeta dermatologu za personalizirane savjete o njezi kože, kako bi se odabrali proizvodi i tretmani koji najbolje odgovaraju specifičnim potrebama svake pacijentice.

© Copyright 2022 Poliklinika Estera. All Rights Reserved.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram